Odziedzicz pracę

Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat pracy

Rodzaje rekrutacji pracowników

Rekrutacja / 14 sierpnia, 2016 /

rekrutacja pracowników

Rekrutacja pracowników w firmie jest bardzo ważnym przedsięwzięciem dla biznesmena. Dzięki niemu można w znacznym stopniu usprawnić pracę w firmie w każdym sektorze. Jednak by tak się stało, trzeba wybrać najlepszego kandydata spośród wszystkich aplikantów.

W tak złożonym procesie, jak rekrutacja, można wyszczególnić kilka etapów, a proces rekrutacji pracowników podzielić na kilka podstawowych kryteriów, takich jak:

  • metody jakimi pozyskuje się kandydatów,
  • źródła pozyskiwania personelu,
  • wielkość grupy docelowej.

Rekrutacja zewnętrzna i wewnętrzna

Rekrutację można podzielić także pod względem rodzajów na zewnętrzną i wewnętrzną. W rekrutacji zewnętrznej przedsiębiorca poszukuje kandydatów poza firmą, sporządzając odpowiedni profil kandydata i zamieszczając ogłoszenia w określonych portalach, czy w rubrykach w prasie. Z kolei w rekrutacji wewnętrznej kandydatów na dane stanowisko pracy poszukuje się w przedsiębiorstwie.

Rekrutacja szeroka i wąska

Rekrutację można też podzielić pod kątem grupy docelowej, do jakiej ma trafić ogłoszenie. Istnieje więc rekrutacja szeroka i rekrutacja wąska. Szeroka trafia do dużego grona odbiorców, natomiast wąska do małej liczby kandydatów i zwykle jest to starannie wybrana grupa osób.