Prawo pracy – ostatnie zmiany
W ostatnim czasie zmieniło się wiele przepisów obejmujących prawo pracy. Sporo zmian dotyczy rodziców – głównie tych, którzy mają małe dzieci. Niektóre z wprowadzonych rozwiązań dotyczyć będą wszystkich zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę.
Elastyczny czas pracy dla rodziców
Jedna z nowelizacji Kodeksu pracy podyktowana jest tzw. unijną dyrektywą rodzicielską. Zmianie ulegnie przede wszystkim urlop rodzicielski. Do przepisów wprowadzony został zapis o 9 tygodniach urlopu dla każdego z rodziców, których nie można przenieść na matkę lub ojca. W praktyce ma to spowodować, że ojcowie będą częściej udawali się na urlop, ponieważ albo z niego skorzystają, albo urlop przepadnie.
Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość pracy zdalnej dla rodziców, których dziecko nie ukończyło 8 roku życia. Finalnie oznacza to, że pracodawca będzie musiał wyrazić zgodę na pracę z domu lub pisemnie uzasadnić swoją negatywną odpowiedź.
Poza pracą zdalną rodzic będzie mieć prawo do:
- ruchomego czasu pracy
- skróconego tygodnia pracy
- obniżonego wymiary godzinowego
Co istotne, z przywileju może korzystać jeden rodzic jednocześnie. Każdy wnoszący o zgodę pracodawcy na skorzystanie z przepisów składa oświadczenie, że drugi rodzic w tym czasie nie korzysta z przepisów. Jeśli jakiekolwiek zmiany w prawie pracy nie są jasne, budzą wątpliwości, warto skonsultować z kancelarią typu www.jdp-law.pl.
Dodatkowy urlop w kodeksie pracy
Zmiany, które obejmują prawo pracy dotyczą także urlopów osób zatrudnionych na umowie o pracę. W kodeksie wprowadzono dwa nowe rozwiązania:
- 5 dni bezpłatnego urlopu z tytułu opieki nad osobami najbliższymi
- zwolnienie z powodu siły wyższej w wymiarze 16 godzin rocznie, które płatne jest w wymiarze 50%, a pracownik będzie mógł z niego skorzystać w kryzysowej dla siebie sytuacji, np. wypadek, nagła choroba.