Odziedzicz pracę

Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat pracy

Papier ksero do drukarki – jak wybrać najlepszy?

Wyposażenie biura / 6 stycznia, 2020 /

Papier ksero jest niezbędnym elementem w każdej firmie, w której występuje drukarka. Jest on często potrzebny także w warunkach domowych. Mogłoby się wydawać, że wybór papieru do drukarki to błaha sprawa. Jak się okazuje, nie każdy papier jest taki sam, dlatego też warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego.

Czym różnią się poszczególne papiery ksero?

papier ksero

Na rynku występuje wiele rodzajów kartek do drukarki. Różnią się one kilkoma cechami takimi jak:
-format,
-gramatura,
-grubość,
-gładkość,
-jasność.

Format papieru

Ten papier ksero używany na co dzień, ma format A4. Jest to uniwersalny rozmiar do większości drukarek, jak i kserokopiarek. Formaty A6, A5, A3 mają specjalne zastosowanie. Jedna ryza papieru zawiera najczęściej 200, 250 lub 500 kartek.

Gramatura kartek do drukarki

Gramatura najczęściej używanego papieru to 80 g/m2. Do drukowania dokumentów najlepiej sprawdza się natomiast papier o gramaturze 90 g/m2. Do druku laserowego idealny jest zaś ten o wartości 90-120 g/m2, a do zdjęć 160 g/m2.

Odpowiednia grubość papieru

Standardowa grubość papieru to 110 mikronów, wyższa wartość oznacza grubszy papier. Przed zakupem grubych kartek, należy sprawdzić, czy używana drukarka je obsługuje. Niekiedy może się okazać, że urządzenie nie jest w stanie obsługiwać papieru o dużej grubości. Należy więc wybrać papier, który pozwoli na bezawaryjną pracę drukarki, a także zapewni wysoką jakość wydruku.