Odziedzicz pracę

Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat pracy

Jak działa agencja celna?

Transport / 7 lutego, 2022 /

Agencja celna to pośrednik pomiędzy Urzędem Celnym a przedsiębiorcą. Przepisy jasno wskazują, jakie działania dotyczą takiej firmy. Obsługa celna obejmuje wiele czynności, jakie pozwala skorzystać z transportu międzynarodowego. Czego dotyczą usługi przy eksporcie i imporcie? Czym zajmuje się agencja celna? Jak działa ta organizacja? Co warto wiedzieć?

Agencja celna

Agent celny nie jest celnikiem, chociaż jego zadania są oparte na Kodeksie Celnym. Ma on za zadanie pomagać odbiorcom w formalnościach celnych. Nie zapominajmy o tym, że agencje coraz chętniej oferują bardziej rozbudowane usługi przy eksporcie i imporcie. Przykładowo skorzystamy z magazynowanie, przeładunku, logistyki, czy nawet spedycji w transporcie międzynarodowym. To pozwala zaoszczędzać czas, gdyż na barkach agencji celnej spoczywają wszelkie formalności. Korzysta ona z uproszczonych lub przyspieszonych procedur, co daje wiele możliwości.
obsluga celna

Czym zajmuje się agencja celna?

Obsługa celna obejmuje szeroki zakres usług, jakie oferuje agencja celna. W tym wypadku można wyróżnić:

  • przygotowywanie dokumentów, jakie są potrzebne do oprawy eksportowej i importowej
  • przygotowywanie deklaracji podatków akcyzowych
  • obliczanie kwot należności wywozowych oraz przywozowych
  • dokonywania zgłoszeń celnych.

Usługi przy eksporcie i imporcie muszą być wykonywane tak, aby spełniać wymogi każdego odbiorcy. Pomoc agencji jest nieoceniona i pozwala łatwiej przejść przez wszelkie formalności. Nie dziwi fakt, że agencje cieszą się sporym uznaniem na rynku.